REKLAMA
Tego szukamy w Jaworze
Przekonaj się, co kryje się pod najczęściej wyszukiwanymi frazami internautów, takimi jak: Jawor, praca Jawor, pogoda Jawor, hotel Jawor, mercedes Jawor, mrówka Jawor, spotted Jawor, basen Jawor.Jeśli jesteś osobą, która chce dowiedzieć się czegoś więcej o Jaworze, tutaj możesz przeczytać kilka słów o jego historii.
Prawdopodobnie pomiędzy 1242 a 1275 r. Jawor otrzymał prawa miejskie. W 1274 r. stał się stolicą księstwa jaworskiego należącego do Piastów. W XIII i XIV wieku miasto rozwijało się dzięki nadawanym przywilejom od kolejnych władców, co skutkowało zmianami przynależności państwowej. Do 1392 r. Jawor był częścią Polski, a następnie stał się częścią Królestwa Czech. W tym czasie Jawor był znaczącym ośrodkiem tkactwa i handlu solą na Dolnym Śląsku.
Po okresie zastoju spowodowanym wojnami husyckimi miasto się rozbudowało, osiągając populację 3 tysięcy mieszkańców i zdobywając status ważnego ośrodka administracyjno-gospodarczego. W czasie wojny trzydziestoletniej (1618–1648) zostało całkowicie zniszczone, a kolejne zniszczenia przyniosły wojny śląskie (1740–1763). W 1742 r. w wyniku wojen śląskich Jawor dostał się pod panowanie pruskie. W XIX wieku nastąpił rozwój przemysłu, elektryfikacja oraz budowa linii kolejowej, która połączyła Jawor z Legnicą. Przed II wojną światową populacja miasta wynosiła około 13 tysięcy mieszkańców.
W 1945 r. Armia Czerwona zdobyła Jawor, a odbudowane po zniszczeniach miasto zostało włączone do Polski, przy czym niemiecka ludność została wysiedlona[1.1]. Od 1999 r. Jawor pełni funkcję siedziby powiatu w województwie dolnośląskim.
W 1991 r. opuścił miasto garnizon Północnej Grupy Wojsk Armii Radzieckiej. Rok później Jawor święcił 750 rocznicę nadania praw miejskich. W 2005 r. jaworzanie obchodzili 350 rocznicę wybudowania Kościoła Pokoju.
Sięgnij po więcej informacji od Twojego Miasta!
PRZECZYTAJ JESZCZE