5 październik 2022

Chroń kluczyki i kartę do samochodu

zdjęcie: Chroń kluczyki i kartę do samochodu / fot. KPP w Jaworze
fot. KPP w Jaworze
Jaworscy policjanci ostrzegają przed złodziejami samochodów, którzy wykorzystują nowe technologie do popełnienia przestępstwa. Coraz częściej na rynku pojawiają się samochody bez kluczyków i to właśnie one są w dużym zainteresowaniu przestępców, którzy przechwycają sygnał z klucza zbliżeniowego do auta.
REKLAMA

Jeżeli mamy nowoczesny pojazd, wyposażony w tzw. system bezkluczykowy, powinniśmy pomyśleć o zabezpieczeniu karty, bo przestępcy mogą próbować odczytać dane.

Złodzieje używając metody „na walizkę” nie tylko korzystają z okazji kiedy właściciel pozostawia pojazd na parkingu idąc na zakupy. Przestępcy wykorzystują również fakt pozostawienia kluczyków czy karty od pojazdu w miejscu, gdzie uda się wykryć ich sygnał z zewnątrz – np. blisko drzwi czy okna. W takiej sytuacji złodzieje nie muszą się nawet zbliżać do ofiary.

Policjanci radzą, aby nie kłaść kluczyków przy wejściu, w przedpokoju, na parapecie czy nawet przy ścianie zewnętrznej budynku. Najlepiej włożyć kluczyk do metalowego pudełka, specjalnego pokrowca, czy zawinąć w folię aluminiową. Dobrze kupić specjalne etui lub inne opakowanie na kluczyk zbliżeniowy do auta, które tłumi sygnały radiowe i zmniejsza ryzyko przechwycenia przez złodziei sygnału emitowanego przez kluczyk.

________________________________
Oficer Prasowy KPP w Jaworze
asp.szt. Ewa Kluczyńska

źródło: policja.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Jawor
5°C
wschód słońca: 07:29
zachód słońca: 15:55
Koronawirus
dolnośląskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Jaworze

kiedy
2022-12-11 16:00
miejsce
Jaworski Ośrodek Kultury, Jawor,...
wstęp biletowany
kiedy
2022-12-11 19:00
miejsce
Jaworski Ośrodek Kultury, Jawor,...
wstęp biletowany