30 listopad 2022

Na jesienną aurę - nośmy odblaski!

zdjęcie: Na jesienną aurę - nośmy odblaski! / fot. KPP w Jaworze
fot. KPP w Jaworze
Jesień to czas zmniejszonej widoczności powietrza oraz wzmożonych opadów deszczu. Przy często zmieniającej się pogodzie, warunki na drodze stają się uciążliwe dla wszystkich uczestników ruchu. Szczególnie szybko zapadający zmrok, może stwarzać zagrożenie dla pieszych, często zmuszonych korzystać z jezdni lub pobocza. Dlatego apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności i przypominamy o odblaskach!
REKLAMA

Przed nami kilka tygodni jesiennej aury. Wcześnie zapadający zmrok, opady deszczu, mgła, mokra i śliska nawierzchnia oraz zalegające liście na jezdni często powodują utrudnienia na drodze. Niekorzystne warunki atmosferyczne i krótszy dzień sprawiają, że piesi na drodze są słabo widoczni. Dlatego wszystkich użytkowników dróg, zachęcamy do korzystania z elementów odblaskowych.

Piesi należą do niechronionych uczestników ruchu drogowego. Oznacza to, że w przypadku zdarzenia drogowego nie chronią ich żadne dodatkowe elementy, takie jak np. karoseria pojazdu czy też pasy bezpieczeństwa. W jesiennej aurze dodatkowo stają się mniej widoczni na drodze. Można temu zaradzić, korzystając z różnych form elementów odblaskowych na swojej odzieży. Osoby, które noszą ciemną odzież są widziane przez kierujących pojazdami zaledwie z odległości około 40 m, natomiast niewielki element odblaskowy sprawia, że stajemy się widoczni nawet z odległości 150 m. Dajemy tym samym czas kierowcy na odpowiednią reakcję na naszą obecność na drodze.

Odblaski po zmroku i poza terenem zabudowanym są obowiązkowe. Jednak zalecamy korzystanie z nich również w innych przypadkach. Można je przypiąć do kurtki, czapki lub plecaka i nosić je tak, by znalazły się w polu działania świateł samochodowych, tym sam będąc zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z przodu i z tyłu. Opaski, breloczki, odblaskowe torby czy plecaki- możliwości jest wiele, ale każda z nich może uratować Twoje zdrowie, a nawet życie. Dlatego noś odblaski!

_______________________________
Oficer Prasowy KPP w Jaworze
asp.szt. Ewa Kluczyńska
tel. 603 039 942

 
źródło: policja.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Jawor
-0.3°C
wschód słońca: 07:39
zachód słońca: 16:36
Koronawirus
dolnośląskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Jaworze

kiedy
2023-02-11 18:00
miejsce
Jaworski Ośrodek Kultury, Jawor,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-03-25 18:00
miejsce
Jaworski Ośrodek Kultury, Jawor,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-04-14 18:00
miejsce
Jaworski Ośrodek Kultury, Jawor,...
wstęp biletowany