17 listopad 2021

Nie zdawaj się na swoje przeczucie. Zadbaj o to, by twój pojazd był sprawny!

fot. KPP w Jaworze
Padający śnieg, marznący deszcz oraz temperatura w granicach zera z całą pewnością nie ułatwia poruszania się pojazdami mechanicznymi. Na bezpieczeństwo kierowcy oraz pasażerów wpływ ma również stan techniczny pojazdu m.in. stan ogumienia, układu hamulcowego, układu kierowniczego, czy chociażby sprawne oświetlenie. Włączone i prawidłowo ustawione światła to ważny element bezpiecznego w ruchu drogowym.
REKLAMA

Nie od dziś wiadomo, że światła w każdym pojeździe mechanicznym powinny być ustawione w sposób umożliwiający właściwe poruszanie się innym uczestnikom ruchu (przemieszczanie się w przypadku pieszych). Właściwe użytkowanie świateł reguluje Kodeks Wykroczeń, w myśl którego korzystanie ze świateł drogowych (długich) w sposób niezgodny z przepisami może być powodem kontroli drogowej. W tym miejscu należy przypomnieć, że za popełnione w ten sposób wykroczenie grozi kara grzywny w wysokości 200 zł i 3 punkty karne, które "wędrują" na konto kierowcy. Natomiast naruszenie warunków korzystania ze świateł przeciwmgielnych, przednich jak również tylnych to z kolei wykroczenie, za które także grozi kara grzywny w wysokości 100 zł i 2 punktów karnych.

Kierowco pamiętaj! Właściwie ustawione reflektory umożliwiają doświetlenie drogi, jak również w porę dostrzec niechronionych uczestników ruchu, którzy często poruszają się pieszo w obrębie drogi. Jednak każdy odpowiedzialny pieszy powinien już wiedzieć, że noszenie elementu odblaskowego może uratować zdrowie, a czasem także życie. Zatem posiadanie odblasku w czasie od zmierzchu do świtu, poza terenem zabudowanym, jest określone w przepisach. Pomimo tego zachęcamy wszystkich pieszych do noszenia elementów odblaskowych również na obszarze zabudowanym.

________________________________

Oficer Prasowy KPP w Jaworze

asp.szt. Ewa Kluczyńska

tel. 603 039 942

 
źródło: policja.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
dolnośląskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Jaworze